Ülkenizi SeçinÜlkenizi Seçin
Türkiye - Ticari Ürünler

Çevre Dostu Tarkett zemin döşemeleriyle sürdürülebilir bir gelecek

Tarkett, çevre bilinciyle üretim yapan, sürdürülebilir ürünler geliştirme konusunda lider bir firmadır.

Tarkett için "sürdürülebilirlik" sadece çevre dostu ürünler geliştirmek değildir. Biz, sürdürülebilirliği stratejimizin kalbine koyuyoruz. Çünkü, ancak bu şekilde geleceği birlikte yaşanır kılabiliriz.

Dünyanın nüfusu her geçen gün artıyor, küresel tüketimin hızı da... Önemli olan mevcut olandan sadece daha iyisini yapmak yerine, en başından işe en doğrusunu yaparak başlamak! Bu sebeple artık "al-kullan-at alışkanlığımızdan kurtulmalıyız. Onun yerine, kaliteden ödün vermeden, ürünlerin yeniden kullanılmasına özen göstermeliyiz. Biz buna "kapalı devre sistemi" veya "döngüsel sistem" diyoruz.

Çevre ve sürdürülebilirlik için felsefemiz 4 alana odaklanmıştır: 

Doğal hammaddeleri kullanıyoruz

Ürünlerimizde tamamen doğal ve yenilenebilir malzemeler kullanıyoruz. Hem insan sağlığı hem de çevre için güvenli olan bu malzemeler, kullanım ömrü sonunda yeniden üretimde kullanılabilir ve %100 geri dönüştürülebilir. Bütün bu malzemeler EPEA tarafından insan sağlığına ve çevreye olası etkisini değerlendiriliyor ve hepsi REACH normlarına uygundur.

Son gelişmelerden bir tanesi, bütün homojen zemin kaplamalarımızdaki plastikleştiriciler “ftalat içermeyen” teknolojiyle üretilmektedir.

Doğal kaynakları en verimli şekilde kullanıyoruz 

Tarkett doğal kaynakları en verimli şekilde kullanmak için 2010-2012 yılları arasında bir çok gelişme uyguladı. Fabrikalarımızın çoğunda kullanılan kapalı su devresi sayesinde su tüketimimiz %24 azaldı; ahşap üreten fabrikalarımız elektrik üretmek için kendi talaşlarını kullanarak enerji tüketimimizi %5 oranında azalttı. Tarkett ayrıca ulaşım için kamyon gibi gaz emisyonu yüksek taşıtlar yerine deniz yolunu tercih ediyor, böylece gezegenimizin maruz kaldığı sera etkisi için olumlu bir adım atıyor.

Ürünlerimizin kullanım ve bakım sürecinde insanların sağlığını önemsiyoruz.

İnsan sağlığına direkt etkisi olduğu için en çok iç mekan hava kalitesine odaklandık. 2012’de, ürünlerimizin %96’sının uçucu organik bileşen (VOC) değerinin Avrupa standartlarından (1000 µg/m³) 10 kat daha düşük (100 µg/m³) olduğunu açıkladık. Tarkett, bir adım daha öteye giderek, homojen vinil kaplamalarındaki VOC değerini ölçülebilir seviyenin bile altına taşıdı (<10 µg/m³). İç mekan hava kalitesindeki bu gelişme ile, homojen zemin kaplaması grubumuzndan “iQ” serisi, 2012 yılında Amerikan Astım ve Alerji Vakfı tarafından ödüle layık bulundu. Zemin kaplamaları sektöründe bu sertifikaya hak kazanmış tek firma Tarkett’tir.

Tarkett olarak, temizlik için kullanılan deterjan, su ve enerji miktarını önemli derecede azaltan çok özel bir yüzey koruması geliştirdik. Örneğin, iQ ürünleri %18 daha az su ve %20 daha az deterjan gerektirir. 20 yıllık kullanım ömrü içinde, uygulanan bakım ile çevreye olan etki %40 oranında azaltılmış olur.

Malzemeleri yeniden kullanma ve geri dönüştürme 

1957’den beri sürdürdüğü geri dönüşüm programlarıyla Tarkett, çevrecilik konusunda sektöre önderlik etmektedir. “ReUse” programımız şantiye fireleri ve atıklarının toplanıp fabrikaya getirilmesinden, atıkların yeni malzeme üretiminde kullanılmasına kadar tüm süreci yönetir. 2010 ile 2012 yılları arasında Tarkett endüstriyel PVC atıklarının toprağa gömülmesini %20 oranında azaltmıştır. ReUse programı ile 2012 yılında toplam 6.000 ton atık malzeme toplandı. Sektörün en büyük zemin kaplama geri dönüşüm programı olan Tarkett ReUse'ye katılarak geri dönüşümde etkin rol oynayabilirsiniz.

Çevre için ne yaptık?

Tarkett olarak ilk adımda her ürün için hazırlanan "Çevre için Dengeli Seçim" etiketleriyle ürünlerin 4 ana çevreci özelliğine dikkat çektik. Bu etiketler size doğru ve tarafsız bilgi vermek adına her ürünümüz için hazırlanmıştır. Aşağıda linolyum Veneto xf ürünü için verilmiş örneğini inceleyebilirsiniz.

Ürünlerimizin ne kadar çevre dostu olduğunu gösteren içerik bilgisini "Çevre için Dengeli Seçim" etiketleri ile paylaşıyoruz:

■ Doğal ve yenilenebilir ham maddeler
■ İçeriğinde ne kadar geri dönüşümlü malzeme bulunduğu
■ Ürünün geri dönüşümlü olup olmadığı
■ VOC emisyonunu düzeyi (28 günün sonunda μg/m3 olarak Toplam VOC oranı)

 

İlk Cradle to Cradle sertifikası linolyum ve lamine parke ile Tarkett'e!

2011'den beri, Alman Bilim Merkezi EPEA'nın desteğiyle zemin kaplamalarımızın tasarım ve üretim şeklini geliştiren Cradle-to-Cradle prensibini uyguluyoruz. Bu prensip üretim döngüsünde tekrar kullanılabilecek doğru malzemenin seçilmesini hedefliyor. Tarkett linolyum ve lamine parke malzemelerinde Cradle to Cradle sertifikasını (gümüş) kazanan ilk Avrupa menşeili üreticidir.

 

Tarkett Circular Economy 100'ye katılıyor

Tarkett, Şubat 2013'te Circular Economy 100 programına katılan ilk şirketlerden birisi oldu. Ellen MacArthur Vakfı tarafından kurulan bu program, ürünlerin döngüsel kullanımına dayanan ekonomik gelişmeyi destekleyen 100 şirketten oluşan bir ağ oluşturmaktır.