Ülkenizi SeçinÜlkenizi Seçin
Türkiye - Ticari Ürünler

Linolyum: Bilmeniz gereken herşey!

Linoleum, Trentino

Linolyum, üstün özelliklere sahip çevreci ve doğal bir zemin kaplama malzemesidir. Linolyum ile ilgili, 6 önemli detay hakkında daha fazla bilgi sahibi olun ve bu ürünü daha yakından tanıyın!

Linolyum; 60'larda bu yana kullanılmakta.. 1860!

1860'da İngiliz Frederick Walton açıkta kalan yağ bazlı bir boya kalıntısının kauçuk benzeri bir maddeye dönüştüğünü fark etti. Bezir yağı, reçine, keten tohumu ve talaştan oluşan karışımı tekstil dokulu bir taban ile birleştirerek tüm dünyada kullanılmaya başlanan bir zemin malzemesi yarattı. İcadına, Latince adı "Linum" olan keten ve "Oleum" yağ kelimelerinin birleşimi olan "Linoleum" adını verdi. Tarkett Lino'nun tarihi ise, 1898'e kadar uzanır. Studio Altieri'nin Yaratıcı Direktörü Alberto Altieri de bir çok insan gibi, üretim tekniği bu kadar eskiye dayanan bir malzemenin çağdaş ve sofistike görünümü karşısında hayranlığını gizleyemiyor.

Linolyum, doğal malzemelerin ötesinde, doğanın kendisinden elde edilmiştir

Hammaddeyi oluşturan bitkiler, ağaçlar ve doğal mineraller linolyum üretimi için birlikte kullanılır. Bezir yağı, reçine gibi doğal malzemelerden oluşan karışım keçe taban üzerine serilir ve bütün bu malzemeler geri dönüştürülebilir. Tüm bu süreç sonunda, tüm doğal güzelliğe, modern tasarım öğelerine ve yüksek dayanıklılığa sahip, zeminde size yıllar boyu eşlik edecek linolyum ortaya çıkar.

  • Flax. Mavi keten çiçeği kendiliğinden çoğalan bir bitkidir. Tarkett'in Narni'de bulunan üretim tesislerinin etrafında dahil, bu bitki yoğun olarak yetişmektedir. Bu çiçeğin tohumları kurutulup preslenerek keten tohumu yağı elde edilir.
  • Reçine. Doğal Çam reçinesinin katı formdaki hali kullanılmaktadır.
  • Odun Talaşı. Toz haline getirilmiş ahşap, talaş veya ahşap toz olarak da adlandırılır. Bu malzeme, ürünün sağlam ve hafif olmasını sağlar.
  • Mantar Tozu. Karışımın esnek ve güçlü olmasını sağlar.
  • Kalsiyum Karbonat. Bu, kayalarda bulunan kimyasal bir karışımdır.
  • Keçe Taban. Güçlü iplikler haline getirilen lifler, malzemenin tabanını oluşturur.Tamamen doğal ve çevreci malzemelerden elde edilmiş linolyum yine doğal olarak anti-bakteriyel ve hijyeniktir. Bu özelliği, Linolyum'u okul ve hastaneler için mükemmel bir seçenek haline getirir.

Tarkett Linolyum 7 desen ve 112 renkten oluşan mükemmel bir renk skalasına sahiptir

Onlarca yıllık ustalığı yenilikçi yaklaşımlarla birleştiren üretim tekniği ve malzemenin esnek ve sağlam yapısı sayesinde Tarkett, Lino serisinde göz alıcı tasarımlar ve geniş bir renk skalası sunar. Klasikten moderne, doğaldan canlı tonlara, malzeme her iç mekana kendi stilini getirir, eğitim, sağlık, ofis, mağaza veya konaklama gibi alanlarda yıllarca kullanılabilir.

Tarkett Linolyum renk paleti, tasarım trendleri ve müşteri yönelimleri düşünülerek titiz bir laboratuvar çalışması sonucu özenle oluşmuştur. Tarkett Linolyum, iç mekanların estetik bütünlüğünü tamamlayan çok sayıda renk alternatifi sunar. Philippe Ameller, Associate Ameller & Dubois Architects direktörü Tarkett Linolyum için, "mekanın genel estetik duruşu ile tutarlı bir zemin çok önemli, bu nedenle kullanabileceğim bir çok renk ve doku mevcut" yorumunu yapıyor.

Linolyum, müşterinin talebi doğrultusunda özel renk ve desenler uygulanarak özelleştirilebilir. Floorcraft hizmeti sunan tasarım ekibi, linolyum üzerine istenen tasarımı uygulamak için size yardımcı olmaya hazır. Tarkett Türkiye ile temasa geçin Daha fazla bilgi alın.

Linolyum; Yoğun trafiğe mükemmel dayanım gösteren bir seçenek

Linolyum'u ilgi çekini bir alternatif haline getiren sadece göz alıcı tasarım öğeleri değil, mükemmel trafik dayanımına sahip üst yüzey yapısıdır. Edouard Mure, Agence Antonio Lazo Edouard Mure Architects Kurucu Ortağı, Linolyum için, "Uzun yıllar boyunca güvenle kullanılabilir. Uyguladıktan 10 yıl sonra, hala mükemmel görünür" diyor.
Linolyum, örneğin ağaç tozu gibi doğal malzemelerden üretilmiş olması nedeni ile, stabil, dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Fakat Tarkett Linolyum'u özel ve farklı kılan, ürün yapısına ek olarak, üretimin son aşamasında uygulanan üstün yüzey koruma tabakasıdır. Tarkett Linolyum zemin malzemeleri bir kaç farklı yüzey koruma tabakasına sahiptir:

  • xf2TM yoğun trafik dayanımını sağlar, temizlik ve bakım maliyetini düşürür.
  • Essenza poliüretan içermeyen bir yüzey korumasına sahiptir.

Yüzey koruma tabakaları sayesinde, Linolyum temizlik ve bakımı çok daha kolay hale getirir ve su kullanımında %3.7, elektrik kullanımınında %8.9 ve deterjan kullanımınında %25 tasarruf sağlar. Alberto Altieri, Studio Altieri Yaratıcı Direktörü, hastanede uygulanan Tarkett Linolyum deneyimlerini paylaşıyor; "Tarkett Linolyum, hastanenin en yoğun trafiğe sahip ve en iyi trafik dayanımı ile hijyen performansının ihtiyaç duyulduğu (koridor ve hasta odaları gibi) alanlarda uygulandı ve çok iyi sonuç alındı"

Linolyum üretimi 7 aşamada tamamlanıyor ve her aşamada doğallığını koruyor.

Tarkett, Linolyum, Fırın, Fabrika, Üretim, süreç

Linolyum bir çok doğal malzemenin karışımı ve geleneksel insan emeğinin dahil olduğu özenli bir üretim sürecine sahiptir ve bu süreç 100 yılı aşkın süredir aynı şekilde işlemektedir. Uzmanlık ve sabır isteyen bu süreç, doğal malzemeler söz konusu olduğu için her aşaması özel bir titizlik gerektirir.
1. Linolyum karışımını hazırlama. Bezir yağı ve reçine ısıtılarak karıştırılır ve 24 saat boyunca dinlendirilir. Ortaya çıkan bu linolyum harcı yere serilerek küçük parçalar halinde kesilir.
2. Linolyum granüllerinin üretimi. Linolyum harcı (daha hafif, dengeli ve güçlü bir ürün elde etmek için) ahşap ve mantar tozuna katılır ve karışıma doğal bir dolgu maddesi olan kalsiyum karbonat eklenir. Yine doğal renklendirme için renk pigmentleri ve daha önce üretilen linolyum malzemesi eklenerek test üretimi için gereken karışım tamamlanır.
3. Linolyum granüllerinin test edilmesi. Linolyum granülleri, preslenerek düzleştirilmesinden hemen sonra, renk kalitesi ve stabilite için test edilmek üzere rulo haline getirilir.
4. Daha büyük ebatlarda linolyum granülleri elde etmek. Linolyum karışımı, daha fazla miktarda daha büyük kazanlara doldurularak aynı yöntem ile daha büyük boyutlar halinde ürünler elde edilir.
5. Linolyum granüllerinin serilmesi. Linolyum granülleri önce ısıtılırSilindir, Linolyum'la beslenen, rulolar arasından geçerken sürekli bir tabaka
halinde haddelenmesi için ısıtılmış hareketli bir mekanizmadır.
, ardından laminasyon ve silindirleme işlemi gerçekleşir.
6. Linolyum tabakalarının kuruması ve yaşlandırılması Silindirleme işlemi sonrası, linolyum tabakaları, 20 gün boyunca kuruma ve yaşlandırma için asılarak oda ebatlarındaki fırınlarda bekletilir. Bu işlem, linolyumun esnekliğini ve kalıcı batma direncini yükseltir.
7. Koruma ve kalite kontrol. Son olarak, dinlendirilmiş ve yaşlandırılmış linolyum tabakalarına, yüzey dayanımını arttırmak için koruma kürü uygulanır. Ürün kalınlıkları hassasiyetle ölçümlenir.

Linolyum, üretimden kullanıma.. en sürdürülebilir zemin malzemesidir.

Tarkett, Narni, Sürdürülebilirlik

Bugün, sürdürülebilir üretimin insan ve çevre için ne kadar önemli olduğu bir çok toplumda çok iyi anlaşılmıştır. Rachel Botsman, Collaborative Consumption and SPREAD« SPREAD Sustainable Lifestyles 2050 » bir araştırma programı kurusucu ve editörü, çevre politikaları danışmanı, "20. Yüzyılda yaşanan çılgın tüketim anlayışı, 21. yüzyılda yerini dengeli tüketime bırakmaya başladı. Toplumsallaşmaya ve paylaşıma olan inancın tekrar yükselişe geçmesi, çevresel kaygıların yaygınlaşması ve maliyet bilinci, bireyleri alışılagelmiş tüketim formlarından vazgeçirerek, daha fazla paylaşan, şeffaf ve birbirini destekleyen küçük sosyal yapılar içinde yer almaya itiyor.

Bu sürdürülebilir yaşam tarzına olan yoğun ilgi, Linolyum'u kamusal yapılardaki yaşam alanlarının merkezine almaya başlamış buulnuyor.Tarkett, linolyum serisini bu hedefle inşaa ediyor bu malzemeyi daha da sürdürülebilir kılan üretim süreçlerini hayata geçiriyor.

The Cradle to Cradle®Cradle to Cradle® Sertifikası Tarkett'in, üretim sürecinde, Material Reutilization Score; geri dönüştürülme oranı %65 ve üstü olan malzemelerin kullanımı gibi belirli katı kurallara uyguduğunu garanti eder. Ya üretim için gerekli olan enerjinin belirli bir bölümünü yenilenebilir bir kaynaktan elde edilmesini zorunlu kılar. felsefei Tarkett'in 2009 yılında ortaya koyduğu çevre yönetmeliğinden alıntıdır. Cradle to Cradle Tarkett için yenilenebilir malzeme ve temiz üretimden çok daha fazlasıdır. Bu aynı zamanda, kullanım ömrünü tamamlayan ürünlerin de geri toplanarak geri dönüştürülmesini içerir. Kapalı devre üretim modeli, Tarkett'in geri alınıp geri dönüştürülmüş ve doğaya en az oranda iz bırakmış Linolyum üretiminin özetidir.
%100 oranında Keten Veneto ve Orjinal koleksiyon %100 doğal malzemelerle üretilmiş ve Cradle to Cradle Gold™ sertifikasına sahiptir.
Tarkett'in linolyum üretim süreci tamamen sürdürülebilirdir. Devamlı olarak sürdürülebilirliği daha ileri boyuta taşıyacak inovatif teknikler üzerinde çalışılır. Tarkett, bugün, Narni Linolyum fabrikasında, (İtalya'nın merkez bölgesinde) kullanılmış olan suyu tekrar tekrar kullanarak 80 milyon litre su tasarrufu sağlamaktadır. Üretim sürecinde ayrıca, güneş panelleri, bioyakıt ve jeotermal enerji kullanır.

Sosyal Medyada Paylaşın