Ülkenizi SeçinÜlkenizi Seçin
Türkiye - Ticari Ürünler

TARKETT'LE DİZAYN

Tarkett her yıl yeni tasarımlar, renkler ve malzemelerle ürün gamını zenginleştirir. Yeni 2010-2011 koleksiyonu satışa sunulmak üzereyken, Tarkett’in tüm dünyadaki tasarımcıları bir sonraki koleksiyonu yaratmak için çalışmalarını yarıladılar bile. Müşterilerin istediği koleksiyonu nasıl sunduklarını açıklıyorlar.

 

Tasarımcılar

Satışa sunulmak üzere olan yeni 2010-2011 koleksiyonu ile, Tarkett’in dünya çapındaki tasarımcıları bir sonraki adım için çalışmalarını yarıladılar bile.Her bir koleksiyon bilgi toplama, fikir geliştirme ve yeni ürünleri bir araya getirme çalışmalarını içeren iki yıllık bir süreci ifade ediyor; bütün bunlar Tarkett'in Tasarım Başkan Yardımcısı Beatrice Mange'nin da belirttiği gibi, "her uygulama ve her kullanım için, mümkün olan en geniş desen, renk ve tasarımları içeren çözümler sunacak koleksiyonlar üretmek" amacını taşıyor.

 

Eğilim belirleme

Tarkett’in Eğilim Yeterlilik ve Tahmin Merkezi’nin başında Sandrine Bellavoine bulunuyor ve tasarımcılara yeni tasarımlarında en iyi girdiyi sağlamaktan sorumlu. Ona göre, “Yeni bir koleksiyon oluşturmak bir işbirliği sürecidir.” Bu da, uluslararası eğilim gözlem gruplarıyla ve diğer tasarımcılar ile yakın ilişki halinde bulunmak anlamına gelir. Kendisi aynı zamanda ticaret fuarlarını da ziyaret ediyor; sadece zemin kaplama ve inşaat endüstrileri değil, sağlık ve eğitim de dahil olmak üzere tüm tasarım sektörleri ile belli başlı diğer sektörler de buna dahildir. "Bunlar belirli çevrelerin özel ihtiyaçlarını ve zemin kaplama çözümlerinin genel tasarımda oynayacağı rolü anlamak için birer fırsattır" diyor.

 

Müşteri görüşü

Sağlık ve eğitim gibi bazı dallarda, belirli renk ve desenlerin fizyolojik ve psikolojik etkileri üzerindeki yeni araştırmalar önemli sonuçlar doğurabilir. Beatrice, “Biz, bazı belirli alanlarda, renk ve desenlerin önemine karşı çok hassas olunması gerektiği konusunun son derece farkındayız. Örneğin, hastanelerde bazı belirli renkler duygusal olarak daha doyurucu bir ortam sunmaktadır. Ya da bazı desenler epilepsi hastaları gibi bazı insanlar için görsel anlamda rahatsızlık yaratabilir. Bunlar müşterilerimiz için büyük önem taşır ve biz de en güncel bilgiler ile çalıştığımızdan emin olmak zorundayız,” diyor. Fakat sonuç olarak, koleksiyon her zaman pratik gereksinimler ve estetik arasında bir denge kurmak zorunda.

 

Yeni ilham

Bazı durumlarda, harici profesyoneller de ürünlerin ne şekilde kullanılabileceği konusunda ilham verebilmektedir. Bu durum geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde, önde gelen tasarımcı ve mimarların vinilin görsel ve teknik potansiyelini kullanmaya başlamaları ile gerçekleşmiştir. Bu da tasarımcıları etkilemiştir.
Sandrine “Vinilin heyecan verici yeni şekillerde kullanılması tasarımcılar için bir ilham kaynağıdır” diyor.“Bunun sonucunda, yeni ürünler ve yüksek tasarım stillerine sahip daha geniş yelpazeler geliştirdik ve geliştirmeye devam ediyoruz. Tarkett’in mesken tipi vinili gibi çok yönlü bir ürünü sayesinde tasarımlarda sınır yok. Doğal, soyut, ne isterseniz, vinil ile yeniden yaratabilirsiniz.”

 

Tasarım hizmetinizde

Fakat nihai sonucu belirleyen, belirli ürünlerin nasıl kullanıldığıdır. Tarkett’in genel hizmetlerinin bir parçası olarak, Tasarım ekibi, bunların nasıl seçileceği ve birleştirileceği, renk kombinasyonlarının yol bulma ya da işaret sistemlerinde nasıl kullanılacağı konusunda veya bir kimlik yaratma hakkında önerilerde bulunmaktadırlar.

Tasarım ekibi aynı zamanda özel ürünler için tasarım taleplerine de cevap vermektedir.“Yakın zamanda İngiltere’deki satış ekibimiz bize ulaştı” diye açıklıyor Sandrine, “çünkü bir araştırma güvenli zemin kaplamalarında, güvenlik ürünü gibi görünmeyen tasarım seçeneklerine talep olduğunu gösteriyor. Müşteriler ahşap gibi daha doğal görünen fakat belirli teknik özelliklerini koruyan bir ürün istiyor.”Bu talebin sonucunda üretilen tasarım, bakımevleri gibi güvenliğin yanında sıcak ve evde hissettiren bir atmosfere ihtiyaç duyulan yerler için ideal bir çözümdür.
Sonuç olarak, çok özel talepler için, Floorcraft Tasarım Hizmeti ile Tarkett müşterilerine kendilerine özel çözümler sunmaktadır.

 

Yeni ürünler

Tasarımcılar tarafından yürütülen araştırmalar ve müşteriler ile iletişim yeni ürünler için ilham verebilir.Tasarım ekibi Tarkett’in kendi Ar-Ge departmanı ile yakın olarak çalışmakta ve ürün yönetimi ürünün fikir aşamasından üretimine kadar tüm sürece dahil olmaktadır. Desenin üretim sürecinin bir parçası olduğu homojen vinil durumunda, bu tür bir katılım son derece önemlidir; zira üretilebilecek tasarımlar son derece kısıtlıdır. Ancak, gelecekteki potansiyel tasarımları arttıracak yeni teknikler geliştirilmektedir.

 

İyi hissetme faktörü

Tasarım sadece döşemenin nasıl göründüğü ile ilgili değildir; aynı zamanda doğru da hissettirmelidir. Beatrice’in açıkladığı gibi; “Görüntünün bir zeminin nasıl hissettireceği konusunda beklenti yaratmaması önemlidir ve dokunuş bunu sunamaz.”Bunun olmasını sağlamak için, her bir ürün dokunsal cazibe anlamında dikkatle değerlendirilmekte ve yüzey yapısı ile kabartmalar tasarımın gerçekliğini taklit edecek şekilde tasarlanmaktadır.

 

Olasılıkları genişletmek

Tarkett’in tasarım ekibi, tasarımda çok hassas bir denge kurmaları gerektiğini son derece farkındadır.Ticari müşteriler için, en son modayı yansıtan tasarım kadar, performans da önemlidir. Birçok durumda favori bir rengin veya tasarımın üretimine devam edilmesi ve hazır olması, tasarım seçiminde eşit derecede önemli bir faktördür. Tasarım ekibi için önemli olan, sadece mevcut trendi yansıtmakla kalmayıp, zamandan bağımsız stiller içeren bütünsel döşeme çözümleri üretmek – ve bu tasarımları doğru işlevsellik ile eşleştirmektir.

 

Ve döşemenin geleceği

Peki tasarım ekibi 2010 – 2011 dönemi için ne üretti? “Önümüzdeki yıl bütün trendler arasından açık olarak ayrılan bir tema var," diyor Sandrine, “yani çevresel değerler.” Genel stil doğal, teknolojik, basit veya ayrıntılı da olsa çevre önemli bir kon. Bu sadece görünüme değil, fakat aynı zamanda ürün formüllerine, yüzey işlemlerine ve üretim teknolojilerine de yansıtılmıştır.” Aynı zamanda, gelecek yılın koleksiyonuna da altyapı oluşturmaktadır.

 

Tarkett ile Yemek Pişirmek
Tarkett vinilin muazzam potansiyelinin bir kısmı, Linolyum Tasarım Müdürü A.N. tarafından hazırlanan bir sergide görülebilir. “Tarkett ile Pişirmek” isimli bu mutfakta her şey (kekler, çikolata, tatlılar, bisküviler, şekerleme, vs.) vinilden imal edilmiştir. Tarkett Tasarım Başkan Yardımcısı Beatrice Mange, “Pişirme ile ilgisi olan her şeyi kullanarak yeni algılar keşfetmek ve vinili başka bir açıdan göstermek için tasarlandı: oyun, eğlence, sürpriz, dokunma, hayal etme, düşünme...” diyor.