STUDIO 5.5'İN PARİSLİ TASARIMCILARI TARAFINDAN İNCELENEN 2019 TRENDLERİ

STUDIO 5.5'İN PARİSLİ TASARIMCILARI TARAFINDAN İNCELENEN 2019 TRENDLERİ

Hayal gücünüzü canlandırın.

Ve Tarkett ürünlerinin artık teknik olarak mükemmel zemin kaplamaları olmanın ötesinde, Tasarımcılar ve Mimarlar için sınırsız ilham kaynağı olarak görüldüğünü hayal edin. Bu, EMEA art direktörü Florian Bougault'un misyonudur. Basit bir katalogdan çok uzak olan Play Book, 2016'dan beri vinil, linolyum, homojen vinil, halı ve diğer Tarkett zeminlerinde farklı bir perspektif sunuyor. 2019 için daha da ileri gitmeye karar verdik. "Şimdiye kadar, Play, Tarkett zemin kaplamalarımızın ofis, hastane ve otel ortamlarında nereye yerleştirildiğine dair bir fikir verdi. Bu yıl, daha soyut ve daha ilham verici bir skenografi geliştirmek ve resimlerimizin kalitesini yükseltmek istiyoruz.  Bu yüzden Studio 5.5'in kapısını çalmak bariz bir seçimdi." Studio 5.5, 2017 yılında Rue de Saintonge'de Atelier Tarkett'in iç mekanını tasarlayan Paris merkezli dünya çapında bir tasarım kollektifidir. Atelier Tarkett, her şeyin Tarkett ürünlerinin potansiyelini sergilemek üzere tasarlandığı, eğlenceli olduğu kadar eşsiz, sürprizlerle dolu bir mekan.

“Bu tasarımcıların, ürünlerin tarihine sadık kalırken dikkatimizi zeka ve mizah ile saptırıp, konuyu görmelerini seviyoruz. Ve Tarkett atölyesinde yaptıkları şey buydu. Play Kitabı onlara bir showroom oluşturma özgürlüğü verdi... hem de kağıt üzerinde!"


 

Tarkett’in zeminleri ile nasıl eğlendiniz?

Jean-Sébastien Blanc: Tarkett kataloglarına oyunlarla doluymuş gibi yaklaştık ve Tarkett ürünleri için yaratıcı dekorlar oluşturan rüya gibi, eğlenceli bir evren hayal ettik. Sonuç olarak zemin, mimarlar ve tasarımcılar için bir oyun alanı olarak kabul edilebilir! Zemin kaplamalarının tümü, çoğunlukla teknik performansa ve mimari standartların getirdiği kısıtlamalara göre seçilir.

Renk, doku ve şekilleri karıştırarak her bir Tarkett ürününün nasıl kullanıldığını sorgulayan on dekor - on mekan - yarattık. Bu dekorlar ilham verici ve sadece belli mekanlara atıfta bulunmuyor: lüks bir butik, otel, ofis veya müzede miyiz? Farketmez. Amacımız Tarkett zemin kaplamalarının yaratıcı potansiyelini ve her birinin nasıl birbirinden ayrıldığını göstermek.

"Mark", "Random", "Cut", "Trick"… her dekor veya Play Book'daki her bölüm, bir mimari akımı inceliyor. Neden?

Jean-Sébastien Blanc: Çünkü her biri, şüphesiz mimarlara ilham verecek güçlü bir yaratıcı akıma karşılık geliyor. Tarkett zeminleri hakkında düşünmenin ve onları kullanmanın sonsuz sayıda yolu vardır. -  sadece kullanımları değil, aynı zamanda oluşturdukları şeyleri de. Tarkett ürünleri, başka hiçbir zeminin kullanılamadığı yerlerde kullanılabileceği gerçeği ile nitelendirilir - döşeme, beton veya başka bir şey olabilir. Keşfetmeyi umduğumuz şeyler bu özelliklerin hepsiydi.

Tarkett zeminlerinin tasarım potansiyeli tam olarak nedir?

Vincent Baranger: Tarkett zeminlerinin belirgin bir özelliklerinden biri, kesme ve takma işlemlerinin çok kolay olması, neredeyse kakmacılık sanatı gibi. Örneğin, "Cut" dekoru bir yolu nasıl oluşturabileceğinizi veya çoğunlukla yoğun olan bir mekanı nasıl sınırlandırabileceğinizi gösterir ve "Mark", zeminde sayılar veya oklar gibi işaretler içerir. Sizi her seferinde farklı biçimde uygulamaya  davet eden 33 renkte 10 geometrik şekilden oluşan karo koleksiyonu iD Mixonomi, dev bir grafik yapboz olarak kabul edilebilir.

Jean-Sébastien Blanc: "Curve" ve "Colors" dekorlarının gösterebileceğini umduğumuzdan, eğri yüzeylere yuvarlanabilen veya takılabilen esnek zemin çözümleri ile çalışmak için çok zaman harcadık. Yuvarlak bir duvarın mermerden inşa edilmesi neredeyse imkansız olurdu, ancak esnek bir zemin veya Sense of Marble gibi mermer görünümlü bir rulo halı bunu mümkün kılar! 

Ayrıca optik ilüzyonlarla oynadınız...

Vincent Baranger: Her konunun içimizde çağrıştırdıklarının bizi yönlendirmesine izin veririz. "Tricks" dekorunda, pürüzlü ve  homojen bir vinildeki tanecik, hayali bir pencereden gelen yansıma ile aydınlatılmış, güzel bir kumsal haline gelir. "Random" daki homojen vinil pembesi, neredeyse gurme bir atmosfer yaratarak çilekli sakız resmederken "Mark" ta gri vinil betonu anımsatır ve bizi bir yeraltı spor salonuna götürür. Sonsuz ilüzyonla oynuyoruz: Taze kesilmiş bir çime benzeyen bu yeşil linoyu ya da su damlacıklarını yansıtan ve sizin doğrudan içine dalmak istemenize neden olacak gibi görünen bu halıyı alın, sonucu "Colours" dekoruna ilham veren yüzme havuzu.

Jean-Sébastien Blanc: Bir tarz veya trend getirmeye çalışmadan, size kısıtlamalarınızı kaldıracak ve hayal gücünüzü özgürleştirecek ilham veren evrenler yarattık - projenin arkasındaki konuyu seçmenin başka bir yolunu teşvik etmek istedik. Bu seçim, elbette, kısmen bir ürünün teknik performansına tabidir, ama aynı zamanda bize hissettirebileceği duyguyu ve uyandırabileceği duyuları teşvik etmek istedik. Bazı zeminlerin dokuları vücudumuzla etkileşime girer ve bazıları uzak yerlerin veya anların anılarını uyandırır. Bu, kendinizi iyi hissedebileceğiniz hikayelerle dolu bir yaşam alanı için bir ortam yaratır – konforun tanımı.

Neden zemin kaplamayı duvarlara taşırmayı seçtiniz?

Jean-Sébastien Blanc: Olasılık alanını genişletmek için! Play, Tarkett zeminleri için yaratıcı bir manifesto olması için tasarlandı. Eğer zeminle oynuyorsanız, neden duvarlarla devam etmiyorsunuz? Bu aynı zamanda kitabın ana temalarından biri: iç tasarım sadece yüzeyleri düşünmek anlamına mı gelir? Zemin, duvar, tavan? Halıların duvarlara geri dönüşünü tabi ki savunmuyoruz ... ama bu mimari yüzeyler arasındaki sınırları yıkmak yeni oyun alanları yaratır. Ve yüzeyler kaybolur kaybolmaz, bir atmosfer oluşabilir ve bir alan doğar.

Ayrıca sahnelerinize boyut kazandırmak için kullanılır ...

Vincent Baranger: Kesinlikle; zeminin düzlüğünün fotoğraflanması daha az ilgi çekecektir. Play bir trend kitabından daha fazlası. Katmanlama, şeffaflık ve tipografi ile oynayan parlak görüntüler içeren gerçek bir editoryal çalışmadır. Bu yüzden, bu çalışmanın içeriğine ve şekline, şekillendirilmesine ve hayat verdiğimiz eğlenceli ruhu yansıtmasına büyük önem verdik. Bundan da bazı çocuk kitaplarından aldığınız gibi zevk almanızı istiyoruz. Bu anlamda Play, mimarlar için bir oyun kitabı!

Yine de ilhamınızın arkasındaki şey aslında estetik değildi, her birinin anlattığı hikayeydi...

Jean-Sébastien Blanc: Stüdyomuz, güzel olan tasarımı değil hikayesi olan tasarımı savunur. 10 dekorun arkasındaki farklı konuları seçtiğimizde “estetiği” değil hikayeleri düşünüyorduk. Belirli konuların iyileştirilmesi veya en azından görülme şeklinin değiştirilmesi ve önyargıların giderilmesi fikri bizi cezbetti. Genelde Bakım evlerinde görülen bu soluk sarı vinil neden büyük bir otelde güneş ışığını da uyandırmıyor? Kullanılan materyaller anlatmak istediğiniz hikayeyi tamamlamak zorundadır. İnsanlar, ziyaretçilerimiz ve müşterilerimiz için hangi evreni yaratmak istiyoruz? Hangi deneyimden zevk almalarını istiyoruz? Bu, bizde bir şekilde bir şeyler uyandırması koşuluyla istediğimiz zemini seçebileceğimiz anlamına gelir.

Vincent Baranger: Eğer Tarkett zeminleri teknik anlamda üstünse - zeminleri hastanelerde, okullarda ve stadyumlarda yaygın olarak kullanılıyor - onların da anlatacak başka hikayeleri olmalı. Play ile onları nasıl düşündüğümüzü ve kullandığımızı anlatmak istedik. 

Rue de Saintonge'da Tarkett Atölyesi tasarımını nasıl düşündünüz?

Vincent Baranger: Basit bir galeriden daha fazlasını yaratmak istedik - mimari ölçekte bir katalog. Tarkett ürünlerinin potansiyelini göstermek için her şeyin bahane olduğu bir alan. Bu yüzden, zemin türüne göre değil, renge göre sınıflandırılmış geniş bir malzeme kütüphanesi oluşturduk. Eğer maviye bakarsanız, viniller, halılar, homojen viniller ve linolyumlar birlikte görüntülenir; Gerçek parke imitasyonlarla karıştırılır. Showroom aynı zamanda bir mimarın çalışabileceği, dersler alabileceği ve kombinasyonları test edebileceği bir ID Lab'e sahip...

Jean-Sébastien Blanc: Bazı mobilyalar, nesneyi başka bir ışıkla göstermek için Tarkett zeminleri ile inşa edilmiştir. Dört çeşit parke, halı karolarından yapılmış bir koltuk, sandalye olarak vinil rulolar ile geniş bir ahşap oyma masa var... Play Book'da yeniden yaratmak istediğimiz, çeşitlendirmeye ve oyuna dayanan bir sanat formu.