Sürdürülebilir ürün tasarımı ile Cradle to Cradle® Gold sertifikalı iD Revolution

Sürdürülebilir ürün tasarımı ile Cradle to Cradle® Gold sertifikalı iD Revolution

iD Revolution, Cradle to Cradle® Gold sertifikasına sahip olan ilk modüler esnek zemin ürünüdür ve Sürdürülebilir Ürün Tasarımının güzel bir örneğidir. Bu çığır açan yeniliğin arkasındaki hikayeyi dinlemek için videomuzu izleyin:

Sirküler Ekonomi nedir?

Sirküler Ekonomi, doğrusal ekonominin aksine (“al, yap ve at”), ürünün ömrünün sonunda geri kazanılmadan veya yenilenmeden önce, kaynakların mümkün olduğunca uzun süre kullanılmaya devam etmesine alternatif olan yenileyici bir  sistemdir. Sirküler ekonomide, atık yoktur, sadece besinler vardır.

Cradle to Cradle® nedir?

Cradle to Cradle® tasarım felsefesi, tasarımcıların ve üreticilerin, tasarım yoluyla yeniden üretilebilen ve çevreye saygılı şekilde üretilen ürünler yaratmalarını gerektirir. C2C sertifikalı ürünler, en baştan yeniden kullanılabilir olması veya sıfır atıkla geri dönüştürülebilir olması için tasarlanmıştır. Sürdürülebilir Ürün Tasarımını garanti etmek için beş kategorinin tamamında sürekli ilerleme gerekir: materyal sağlığı, materyalin yeniden kullanımı, yenilenebilir enerji, su yönetimi ve sosyal adalet.

iD Revolution, tüm 5 kategoriyle uyumludur:

  • Materyal Sağlığı: Tarkett, iD Revolution modüler esnek zeminler için C2C’nin Gold sertifikasını aldı ve materyal sağlığında ise en yüksek değerlendirme seviyesi olan Platin seviyesine ulaştı. 
  • Su Yönetimi: Tedarik zinciri boyunca su kullanımı değerlendirilir ve üretim sürecinde kullanılan suyun %99'u kapalı döngüde geri dönüştürülür
  • Materyalin Yeniden Kullanımı: iD Revolution, kaynak kıtlığına katkıda bulunmaz ve %83 hızla yenilenebilir, biyo-bazlı, geri dönüştürülmüş malzemelerin ve doğada bolca bulunan mineraller içerir. %100 geri dönüştürülebilir. Tarkett ayrıca Sirküler Ekonomiye geçişi hızlandırmak ve BM’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için  iş birlikleri yapıyor.

Tarkett, otomobillerin ön camlarının kırılmasını önlemek için kullanılan bir reçineyi elde etmek için PVB'yi geri dönüştüren az sayıdaki mevcut şirketlerden biriyle iş birliği yaptı. Kullanım ömrü dolmuş araçlardan veya binalardaki emniyet camlarından geri kazanılarak daha sonra ürün formülüne entegre ediliyor.

  • Yenilenebilir Enerji: Elektrik ihtiyacının %50'si yenilenebilir kaynaklardan elde edilirken, tüm üretim süreci enerji tasarrufu sağlamak için optimize edilmiştir. Geri kalan %50'si ise Peru Amazonları'ndaki bir biyoçeşitlilik projesinin desteğiyle elde edilen karbon kredilerindendir. 2019 yılına kadar, iD Revolution %100 yenilenebilir enerji kullanılarak üretilecektir.
  • Sosyal Adalet: Bu ürünü üretmeye katkıda bulunan herkese saygı duymaya ve onları korumaya çalışıyoruz.
Önerilen Koleksiyon
İlgili Makale
iD Revolution, the Cradle to Cradle® Gold certified Eco Friendly floor tiles collection
iD Revolution, çevre dostu Cradle to Cradle® Gold sertifikalı zemin karoları

Modüler esnek zeminlerde yenilikçi geri dönüştürülmüş materyaller ve ham maddelerden üretilen büyük inovasyon iD Revolution'ı keşfedin.