Yaşlı bakım merkezlerine özel zeminler

Yaşlı bakım merkezlerine özel zeminler

Sağlık hizmetlerindeki gelişmeler, insanların daha kaliteli yaşlanmalarına ve daha uzun yaşamalarına yardımcı olduğu için yaşlı bakımı tesisleri daha da önemli bir rol oynamaktadır. Mümkün olan en iyi bakımı sunmak, fiziksel gereksinimler kadar duygusal gereksinimleri de karşılamak ve sık sık zaman ve bütçe kısıtlamaları içinde bunu yapmak anlamına gelir. Bu, bakım tesislerini tasarlayan, inşa eden ve yönetenlerden, tesis sakinleri ile doğrudan ilgilenen ve destekleyen personel ve aileye kadar bir ekip çalışması gerektirir.

Tasarım ve malzeme seçimi yaşam ortamı için büyük bir fark yarattığından, yaşlı bakımı ile ilgilenen profesyonellere desteğimizi sunmak ve deneyimlerimizden, uzmanlığımızdan ve araştırmalarımızdan faydalanmanız için buradayız. 

Yaşlı bakımı ve demans için destekleyici çevre tasarımı

Hem demanslı hem de demansız yaşlanma ile gelen zorlukları anlamak, insanların kendilerini güvende ve rahat hissettiği yaşlı bakım evlerini tasarlamak, inşa etmek ve yönetmek için önemlidir. 

Tarkett, daha kaliteli bir yaşlanma için yaşlı bakımı tesislerini tasarlıyor

Amacımız, yaşlı bakımı tesislerini tasarlayan ve yönetenleri desteklemek, ilgili herkesin iyiliğini sağlamaktır.
Bu, tesis sakinlerinin kendilerini rahat ve evde hissetmelerine yardımcı olmak, özerkliklerini ve bağımsızlıklarını korumak ve kaygı ve kafa karışıklığına yol açabilecek faktörleri sınırlamak anlamına gelir.
Ayrıca, bakıcıların işlerini daha kolay ve etkili bir şekilde yapmalarına yardımcı olmak ve tesis sahiplerine ve yöneticilerine bütçelerini idare etmelerine yardımcı olmak, böylece olanaklarının mümkün olan en iyi hizmeti sunmaya devam edebilmesi anlamına gelir.

Kapsamlı saha araştırması, kıdemli bakım topluluğu ile yapılan görüşmeler ve zemin çözümlerinde yılların uzmanlığı sayesinde, bakım evlerinde doğru zemin seçiminin tesis sakinlerinin refahına ne gibi katkı sağlayabileceği konusunda net öneriler geliştirdik.

Yaşa bağlı değişiklik hesabı


Görsel algılamanın kolaylaştırılması
İnsanlar yaşlandıkça görme keskinlikleri azalır: görüş alanlarında olduğu gibi renk ve kontrastta da azalır. Bu etkiler, ortam onları telafi etmek için özel olarak tasarlanmadıkça sınırlayıcı olabilir. İyi düşünülmüş ve tasarlanmış bir iç mekan, bu kaçınılmaz değişikliklerin etkisini azaltmak için çok yararlı olabilir.

Hareketliliğin teşvik edilmesi
İç mekanların hareketliliği teşvik etmek için tasarlanması önemlidir. Hareketlilik, motor becerilerin, kardiyovasküler fitnesın ve bilişsel performansın korunmasına yardımcı olur. Bu bağımsızlık için iyi, yaşlılar için öz saygı ve refah için kritik bir faktördür.

  • Doğru zemin malzemesi bastonlar, yürüme destekleri ve tekerlekli sandalyeler dahil olmak üzere etrafta dolaşmayı daha kolay ve güvenli hale getirir. Yüzeylerdeki doğru renk ve kontrast kombinasyonları mekansal algıyı geliştirecek ve yön belirlemeyi kolaylaştıracaktır. Bu, tesis sakinlerinin bağımsızlığını korumasına yardımcı olur ve ayrıca endişe ve yönelim bozukluğundan kaynaklanabilecek düşmeleri önlemeye yardımcı olur.

Tesis sakinleri ve çalışanlar için güvenli, konforlu bir mekan yaratın


Tesis sakinlerine konfor sağlanması
Bir huzur evine taşınmak rahatsız edicidir. Tanıdık bir çevrenin kaybı her zaman zordur ve bazı tesis sakinleri için moral bozucu olacak şekilde sağlıklarında bir gerilemeye neden olabilir. Ortama alışmaları için yeni tesis sakinlerinin çevrelerinde güvende hissetmeleri gerekir, bu nedenle bakım tesisinin bir ev gibi hissettirmesi ve geçmişlerinden tanınabilir nesneler içermesi önemlidir.

Tesis çalışanlarının çalışma ortamının iyileştirilmesi
Bakım evinde çalışmak hem fiziksel hem de zihinsel olarak çok emek ister. Günlük işleri kolaylaştırmak için tasarlanan daha güvenli bir çalışma ortamı, stres ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca tesis sakinleri ile daha kaliteli zaman geçirebilmeleri için personele serbest zaman yaratabilir.

  • Doğru zemin seçimi, tesis sakinlerinin özgürlüğünün korunmasına, tekerlekli sandalyelerin ve diğer yardım gerektiren hareketlerin kolaylaştırılmasına katkıda bulunabilir. Temizliği ve bakımı daha kolaydır, tesis personeli için iş yükünü hafifletirler. Darbe ve gürültü emici yüzeyler çalışma veya yaşam için daha konforlu ve rahatlatıcı bir ortam sağlar.
  

Tesis sakinlerinin sağlığı ve daha sürdürülebilir binalar için kaliteli malzemeler seçin


İyi bir iç mekan hava kalitesinin sağlanması
İç mekanlarda hava kirliliği, dışarıda olduğundan daha kötü olabilir ve zayıf iç mekan hava kalitesinin, nüfusun geri kalanından daha fazla iç mekanda zaman geçirme eğiliminde olan yaşlı insanlar için çok ciddi sonuçları olabilir. İç mekan hava kalitesinin iyi olmasını sağlamak ve kronik hastalıkları önlemek, bakım evleri için bir zorluktur, bu nedenle örneğin düşük VOC emisyonlu zemin çözümleri seçmek için doğru malzemeleri seçmek önemlidir.

Çevre dostu malzemelerin seçilmesi
Çevreye saygılı ve kullanım sürelerinin sonunda kolayca geri dönüştürülebilen kaliteli malzemeler insanlar ve gezegen üzerinde olumlu bir etki yaratmaktadır. Yaşam döngüsü yaklaşımı benimsemek, bir bakım evinin çevresel etkilerini azaltmak ve aynı zamanda tesis sakinlerinin refahına katkıda bulunmak için önemlidir.

  • Kaliteli, sürdürülebilir ürünler tasarlayarak daha sağlıklı, daha güvenli, daha insan dostu iç mekanlar yaratmanıza yardımcı oluyoruz. Günümüzde EMEA'da üretilen tüm vinil ürünlerimiz %100 ftalat içermezdir. Ayrıca ürünlerimizde biyosit kullanmayı bırakmaya karar verdik, bu da bakteri direncine katkıda bulunmadığımız anlamına gelmektedir. Ayrıca, ürünlerimizin sağlık ve çevresel güvencelerini sürekli iyileştirmeye ve geri dönüştürülebilen malzemelerden yararlanmaya çalışıyoruz.
  

Doğru seçimler yaparak maliyetleri yönetin


Bakımın optimize edilmesi
Yaşlı bakımı tesislerinde tarifiğin yoğun olması normaldir: tekerlekli sandalyeler, tekerlekli sedyeler, tekerlekli ekipmanlar... Bu kaçınılmaz olarak çarpma, dökülme ve genelde aşınma ve yıpranma anlamına gelir. Bakım, zeminin maliyetinde önemli bir rol oynadığından, doğru zemini seçmek bakım maliyetlerini düşük tutmanıza yardımcı olabilir.

Temizlik maliyetlerinin göz önünde bulundurulması
Temizlik aynı zamanda yaşam döngüsü maliyetlerinin önemli bir parçasıdır; temizlemesi kolay ve hızlı yüzey seçimi, mekanların her zaman hijyenik kalmasına yardımcı olur. Ayrıca gerekli işi azaltır ve temizlik ürünleri gibi ilgili maliyetleri azaltmaya yardımcı olur.

  • İyi tasarım mutlaka maliyetli değildir. Olumlu bir his uyandıran hijyenik, bakımlı bir bakım evi için temizlemesi kolay zemin çözümleri sunuyoruz. Uzun vadeli düşünerek daha uzun ömürlü olacak sağlam zeminleri seçin, renovasyonlara ara vererek ya da değiştirmesi kolay bir çözümü seçerek örneğin tesis sakinlerinin odalarını kişiselleştirmek için gerektiğinde zemini daha sık değiştirebilirsiniz.